W ciągu ostatniej dekady wgląd w pochodzenie i zachowanie ludzkich nowotworów zmienił nasze zrozumienie tych chorób i spowodował postęp w opiece klinicznej. Nowością tego badania jest skupienie się na ludzkich nowotworach. Wykorzystując pomysły i technologie pierwotnie wywodzące się z podstawowych laboratoriów naukowych, badacze przenieśli czołową pozycję w badaniach nad rakiem z modeli in vitro wzrostu guza do charakterystyki i leczenia nowotworów u ludzi. Ten numer czasopisma rozpoczyna serię recenzji na temat molekularnych przyczyn raka. Celem tej serii jest uwypuklenie postępu w biologii raka i ich znaczenia dla praktyki klinicznej. Tematy dotyczą trzech szerokich dziedzin biologii nowotworów.
Pierwszy obszar dotyczy zmian genetycznych w komórkach nowotworowych – wrodzonych i nabytych – które dają początek przekształconemu fenotypowi. Nieprawidłowości chromosomowe i zmiany w ekspresji onkogenu są szeroko udokumentowane we wszystkich rakach i często służą jako karta telefoniczna dla unikalnych podtypów nowotworu i jako cele dla nowych rodzajów leczenia. Inne nabyte zmiany epigenetyczne, które zmieniają strukturę i ekspresję genów, przyczyniają się do progresji guza i mogą również służyć jako cele leczenia. Metody molekularne określiły wiele dziedzicznych zespołów nowotworowych, z których każda generuje wyjątkowe nieprawidłowości w funkcjonowaniu komórki, a każda z wyraźnymi cechami klinicznymi. Opracowanie testów genetycznych pozwoliło pacjentom i członkom rodziny na dokonywanie bardziej świadomych ocen osobistego ryzyka zachorowania na raka oraz na rozważenie możliwości profilaktycznych i obserwacji.
Drugi obszar koncentruje się na interakcjach między nowotworem a pacjentem – nowoczesnym wyrażeniem hipotezy nasienia i gleby . W przeciwieństwie do większości laboratoryjnych modeli nowotworów, nowotwory u ludzi powstają i rozprzestrzeniają się poprzez liczne i specyficzne nisze fizjologiczne. Raki oddziałują z otaczającym tkanek podścieliskiem i mikro-środowiskami zarówno w pierwotnym miejscu raka, jak i w miejscach przerzutów, i są one rozsiewane przez kanały limfatyczne i naczyniowe. Odpowiedzi gospodarza obejmują zmiany w unaczynieniu i odpowiedzi immunologiczne na guzy. Postępy w dziedzinie angiogenezy nowotworów i immunologii nowotworów prowadzą do nowych metod leczenia wielu nowotworów, obok terapii, które mają na celu zmianę biologii przerzutów i mikrośrodowiska.
Trzecia kategoria dotyczy narzędzi, które mogą charakteryzować powszechne nowotwory u ludzi, takie jak rak piersi, płuc, jelita grubego i prostaty, na poziomie genu. Analiza genetyczna coraz częściej służy jako cenne uzupełnienie tradycyjnej patologii, wychwytując stopień zmiany guza w nowotwór, który może udoskonalić klasyfikację guzów do klinicznie istotnych podzbiorów, a tym samym udoskonalić rokowanie i dobór leczenia.
Z badań nad molekularnym pochodzeniem nowotworów wyłaniają się dwie lekcje: niezwykła biologiczna heterogenność nowotworów u ludzi oraz ścisły związek między tą zmiennością a wynikami klinicznymi w onkologii. Znaczna różnorodność wyników leczenia pacjentów z nowotworami wynika bezpośrednio z podstawowej zmienności w biologii nowotworu, która dyktuje prawdopodobieństwo i tempo rozprzestrzeniania się nowotworu oraz wrażliwość nowotworu na tradycyjne i nowe metody leczenia raka Następstwem jest to, że im lepiej doceniamy unikalne cechy biologiczne każdego nowotworu, tym lepiej będziemy w stanie dostosować leczenie do każdego pacjenta, przynosząc odpowiedni rodzaj i odpowiednią ilość terapii do leczenia raka.
Author Affiliations
Od Dana-Farber Cancer Institute, Brigham i Women s Hospital oraz Harvard Medical School (HJB).
Artykuły cytowane (27)
Zamknij Cytowanie artykułów
[podobne: fluoryzacja zębów cena, tania apteka internetowa, zespół aspergera warszawa ]
Moja babcia miała raka płuca
[..] Blog oznaczyl uzycie nastepujacego fragmentu wrocław catering dietetyczny[…]
Sporo informacji ale ciezko sie to czyta
[..] Artukul zawiera odniesienia do tresci: ksylitol[…]
Wszystko na kasę chorych
[..] Blog oznaczyl uzycie nastepujacego fragmentu fitness[…]
no to niegroźne czy nie?